Ogólne warunki sprzedaży

Drukuj

1. W odniesieniu do oferty "Nowe hotele w programie x4" obowiązują ogólne warunki programu Le Club AccorHotels. Oferta jest przeznaczona wyłącznie dla uczestników programu Le Club AccorHotels.
2. Aby skorzystać z tej oferty, członek programu lojalnościowego Le Club AccorHotels musi obowiązkowo zapisać się do udziału w ofercie (w okresie od 16/10/2017 do 14/01/2018), klikając powyższy przycisk „ZALOGUJ SIĘ”, a następnie postępując zgodnie z instrukcjami.
3. Niniejsza oferta umożliwia uczestnikom programu Le Club AccorHotels, niezależnie od ich statusu, zdobycie punkty Rewards 4 podczas każdego pobytu w hotelach uczestniczących w programie lojalnościowym Le Club AccorHotels. Dodatkowe punkty Rewards przyznawane są niezależnie od punktów Rewards i punktów Status, które członek Le Club AccorHotels otrzymuje zwyczajowo za każdy pobyt spełniający warunki wymienione w Ogólnych Warunkach Programu Le Club AccorHotels. Promocja nie obowiązuje w Hotele niezależne programu Le Club AccorHotels.
W ramach oferty, liczba punktów Rewards jest obliczana na podstawie punktów zdobytych przez uczestnika programu posiadającego status Classic.
Oferta może zostać wykorzystana jedynie 1 raz przez uczestnika programu w okresie jej obowiązywania.
4. Oferta obowiązuje w odniesieniu do pobytów uczestników programu w okresie od 16/10/2017 do 14/01/2018 w jednym z hoteli uczestniczących w programie (ibis Styles Nairobi Westlands, ibis Coimbatore City Centre, Mercure Kota Kinabalu City Centre, Mercure Maldives Kooddoo Resort, Dhevanafushi Maldives Luxury Resort, Managed by AccorHotels, ibis Styles Ambassador Seoul Yongsan, Grand Mercure Ambassador Seoul Yongsan, Novotel Ambassador Seoul Yongsan, Novotel Suites Ambassador Seoul Yongsan, ibis Styles Nha Trang, ibis Brussels Erasmus, Novotel Sarajevo Bristol, La Grande Terrasse Hotel & Spa La Rochelle Mgallery By Sofitel, Pullman Paris Centre – Bercy, Mercure Hotel Muenchen City Center, Novotel Muenchen City, Sofitel Munich Bayerpost, Mercure Hotel Muenchen am Olympiapark, Mercure Sighisoara Binderbubi Hotel and Spa, Mercure Belgrade Excelsior, Mercure Carlton Rioja, Pullman Adelaide, ibis Brisbane Airport, Pullman Brisbane Airport, Sofitel Sydney Darling Harbour, Sofitel Wellington), zarezerwowanych w terminie od 16/10/2017 do 14/01/2018.
5. Pobyt musi obejmować co najmniej 1 nocleg.
6. Pobyty w dniach następujących bezpośrednio po sobie (wymeldowanie i ponowne zameldowanie w tym samym dniu) w tym samym hotelu będą uważane za pojedynczy pobyt. Tego rodzaju pojedynczy pobyt może zostać zakwalifikowany do udziału w ofercie "Nowe hotele w programie x4" tylko raz.
7. W ramach tej oferty, pobyt jest rozumiany jako pojedyncza (1) rezerwacja dokonana przez członka programu Le Club AccorHotels, niezależnie od liczby zarezerwowanych pokoi. Rezerwacja przez członka programu więcej, niż jednego pokoju będzie uważana za pojedynczy (1) pobyt.
8. Aby skorzystać z oferty, pobyt musi zostać zarezerwowany za pośrednictwem jednego z kanałów dystrybucyjnych AccorHotels (strony internetowe AccorHotels, aplikacje mobilne AccorHotels, centrala rezerwacyjna AccorHotels, hotele) lub w tradycyjnych biurach podróży wykorzystujących system rezerwacyjny GDS połączony automatycznie z centralą rezerwacyjną AccorHotels. Skorzystanie z oferty nie jest możliwe w przypadku rezerwacji pobytu u pośredników, tour operatorów lub poprzez internetowe biura podróży (takie jak Expedia.com, Booking.com itp.).
9. W chwili rezerwacji należy podać numer karty uczestnika programu lojalnościowego Le Club AccorHotels, a następnie okazać ją w recepcji hotelu w chwili zameldowania.
10. Punkty Rewards Le Club AccorHotels zostaną naliczone na koncie członka programu w terminie 10 dni od zakończenia pobytu w hotelu.
11. Oferta jest uzależniona od dostępności miejsc. Obowiązują ogólne warunki dotyczące zastrzeżonych taryf publicznych w każdym z hoteli.
12. Podczas kontaktu z infolinią lub innymi kanałami obsługi klienta AccorHotels prosimy o podanie następującego numeru referencyjnego związanego z ofertą: 40285.